امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
هواپیمایی نفت، ایرلاینی مناسب برای سفرهای داخلی شما
#1
شرکت هواپیمایی نفت ایران را می توان از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی کشورمان دانست، چراکه نخستین هواپیمای غول پیکری که در آسمان ایران به پرواز درآمد متعلق به این شرکت هواپیمایی دولتی بود. شاید برای تان جالب باشد که بدانید شرکت های هواپیمایی قدیمی ایران ایر (هما)، نیروی هوایی و البته پست پس از هواپیمایی نفت تاسیس شدند!
[تصویر: naft-airline-4.jpg]
در آغاز این شرکت هواپیمایی با قدمت، که تاریخی 85 ساله دارد، با نام “خدمات هوایی” شناخته می شد تا اینکه در سال 1372 به نام “حمل و نقل هوایی ایران” تغییر نام داد. هدف ابتدایی از تاسیس این شرکت هواپیمایی تنها استخراج، پشتیبانی و توسطعه عملیاتی مناطف نفت خیز واقع در جنوب کشورمان بود و بخش وسیعی از ماموریت این شرکت در جابجایی و انتقال کارمندان و کارکنان شرکت نفت خلاصه می شد که پس از سال 1388 و تغییر نام دوباره این ایرلاین به “هواپیمایی نفت” جابجایی مسافران غیر شرکت نفت نیز در سطح کشور در دستور کار این ایرلاین متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.
[تصویر: naft-airline-5.jpg]
این شرکت هواپیمایی که دفتر مرکزی آن در شهر اهواز قرار دارد، در حال حاضر از ناوگانی متشکل از چندین نوع هواپیمای هلندی، آمریکایی و احتمالا در آینده فرانسوی برخوردار می باشد که جزئیات آن به شرح زیر است:
 • 4 فروند هواپیمای فوکر 100
 • 6 فروند هواپیمای فوکر 50 (2 فروند از این هواپیما از شرکت هواپیمایی آریا ایر که در سال 1388 مجوز فعالیت آن پس از سانحه ای دلخراش لغو شد، خریداری شده است)
 • 1 فروند هواپيمای کوچک توئين آوتر DHC-6 با عمر 36 سال که حدود 3 سال پیش در فرودگاه کیش به مزایده گذاشته شد (گفته می‌شد در ایران تنها دو خلبان قادر به پرواز با این نوع هواپیما بودند)
 • 1 فروند بوئینگ 737 (سه فروند بوئینگ 737 دیگر نیز در آینده از سوی این کمپانی آمریکایی به نفت ایران تحویل خواهد شد)
 • ایرباس (گفته شده است که نفت ایران قصد خرید 10 فروند ایرباس از کمپانی مطرح فرانسوی دارد)
لازم بذکر است که در حال حاضر نفت ایران حدود 9 فروند هواپیمایی فعال دارد که در مسیرهای پروازی مختلف در حال خدمات رسانی و جابجایی مسافر می باشند.
[تصویر: naft-airline-6.jpg]
هواپیمایی نفت که حالا نام آن بسیار پر رنگ تر از گذشته شده است از چندین جهت دارای اهمیتی خاص برای صنعت هوانوردی کشورمان محسوب می شود:
نخست اینکه این شرکت هواپیمایی تلاش کرده تا اغلب پروازهای مناطق جنوبی کشورمان بخصوص مناطق نفت خیز از جمله خارک، لاوان، گچساران و جزایر سیری را در روزهای مختلف هفته و در طی پروازهای متعدد برگزار نماید که به سبب موقعیت جغرافیایی کشورمان در حوزه خلیج فارس و برخورداری از منابع نفتی بسیار مهم تلقی می شود.
دوم اینکه شرکت هواپیمایی نفت تاکنون هیچ گونه سانحه هوایی را در طی سال های فراوان فعالیت خود تجربه نکرده است که با توجه به فرسوده بودن بیشتر هواپیماهای ایرلاین های ایرانی امتیازی شگرف برای آن محسوب می شود و از این حیث در منطقه خاورمیانه نیز دارای اعتباری بین المللی است.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان