امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چشمه گیلاس مشهد
#1
چشمه گیلاس مشهد:
شهر مشهد گرچه به دلیل وجود بارگاه امام رضا (ع) میزبان بسیاری از مسافران و گردشگران می باشد، وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز یکی دیگر از دلایل اصلی سفر گردشگران به مشهد است. در شهرمشهد، جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری وجود دارد که هر کدام حال و هوای خاص خودشان را دارند. یکی از جاذبه های دیدنی و زیبای شهر مشهد چشمه گیلاس است.
چشمه گیلاس را می توان یکی از چشمه های تاریخی شهر مشهد دانست. این چشمه به دلیل شرایط جغرافیایی و موقعیت مناسبی که دارد در بیشتر ایام سال دارای آب بوده و باعث سرسبزی مناطق اطراف خود شده است.
[تصویر:  -گیلاس-مشهد1-min.jpg]
چشمه گیلاس در فاصله 50 کیلومتری از بخش شمالی مشهد و در فاصله 25 کیلومتری چناران در روستایی به نام روستای چشمه گیلاس واقع شده است. چشمه گیلاس بیش از هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عمق آن بین 4 تا 5 متر است. این چشمه دارای آب فراوانی است و در اطراف آن حوضچه و دریاچه های کوچکی ایجاد شده است که به همین دلیل مناطق اطراف آن برای دوست داران طبیعت و گردشگران تور مشهد در فصل تابستان به یک مکان زیبا و دوست داشتنی تبدیل می شود و عده زیادی از گردشگران به این منطقه سفر می کنند.
[تصویر:  -گیلاس-مشهد2-min.jpg]
گفته می شود که امیر علی شیرنوایی سعی کرد تا در دوران حکومت تیموریان آب این چشمه را به شهر مشهد برساند اما اقدام وی نیمه تمام ماند. و دردوره حکومت صفویان، شاه عباس توانست تا آب این چشمه را به شهر مشهد برساند.
درباره علت نام گذاری این چشمه به نام گلسب، داستان های جالبی وجود دارد. یکی از این داستان ها درباره مرگ یزدگرد می باشد. گفته می شود که یزدگرد سوم پدر بهرام گور که در ان روزگار به بزه کار شهرت داشت، در کنار چشمه با برخورد لگد اسب جان سپرد و احتمالا همین مسئله باعث شهرت این چشمه به نام گلسب، شده است.
[تصویر:  -گیلاس-مشهد-min.jpg]
در دوران اخیر، نگرانی هایی درباره نابودی این چشمه زیبا و تاریخی ایجاد شده است که به دلیل استفاده بیش از حد از منابع آبی زیرزمینی، کاهش بارندگی و منتقل کردن اب این چشمه برای مصارف خانگی مردم، بوده است.
در نزدیکی چشمه گیلاس یک زمین چمن بسیار سرسبز وجود دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. و مکان بسیار خوبی برای استراحت و تفریح گردشگران می باشد. این زمین چمن در کنار روستایی به نام قهقهه  واقع شده است که در آن قلعه ای با دیوارهای مستحکم وجود دارد که از چهار دروازه تشکیل شده و نشان دهنده وجود یک شهر و یا لشکرگاهی در گذشته بوده است. گردشگرانی که برای دیدن این چشمه به این منطقه سفر می کنند حتما از این قلعه هم بازدید می کنند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان